W dniach 15-19 kwietnia 2024 roku dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni oraz Paweł Cyranek i Dominik Kwaśniak - pracownicy Centrum Informatyki UP, w ramach wymiany Erasmus+ uczestniczyli w warsztatach Machine Learning with Python. Warsztaty organizowane przez European Institute For Academic and Professional Development odbyły się w Berlinie, a poprowadził je Alexander Britz. W ramach warsztatów uczestnicy zapoznali się z praktycznym wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji w badaniach naukowych, zasadami konstrukcji sztucznych sieci neuronowych oraz poznali biblioteki Pythona do uczenia maszynowego, w tym Scikit-Learn i PyTorch. Oprócz nabytej wiedzy uczestnicy mogli także poznać zabytki oraz  historię Berlina.

W dniach 15-19 kwietnia 2024 r. Ur­szu­la Bro­no­wic­ka­-Miel­ni­czuk i Mo­ni­ka Ró­żań­s­ka­-­Bo­czu­la z Ka­ted­ry Zas­to­so­wań Ma­te­ma­ty­ki i In­for­ma­ty­ki prze­by­wa­ły na wy­jeź­dzie szko­le­nio­wym zor­ga­ni­zo­wa­nym na Wy­dzia­le Rol­ni­czym Uni­wer­sy­te­tu w No­wym Sa­dzie w Ser­bii. Szko­le­nie od­by­ło się w ra­mach prog­ra­mu Eras­mus+ Staff Mo­bi­li­ty for Trai­ning (STT). Opie­ku­nem szko­le­nia by­ła prof. Jas­na Gra­bić z Ka­ted­ry Gos­po­dar­ki Wod­nej, któ­ra za­pla­no­wa­ła róż­no­rod­ne aktyw­noś­ci za­rów­no w la­bo­ra­to­rium jed­nos­t­ki jak i w ob­rę­bie ca­łej uczel­ni. W ra­mach wi­zy­ty od­by­ły się niez­wyk­le in­te­re­su­ją­ce za­ję­cia te­re­no­we w Re­zer­wa­cie Na­tu­ry "Obed­s­ka ba­ra" po­ło­żo­nym w za­ko­lu rze­ki Sa­wy. Sz­cze­gó­ło­wa re­lac­ja z wy­jaz­du uka­że się na stro­nie in­ter­ne­to­wej UP w Lub­li­nie.

Drodzy Pracownicy, Czytelnicy i Sympatycy,
z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu aby
Święta Zmartwychwstania Pańskiego były czasem zadumy i wyciszenia,
a w Waszych sercach, rodzinach i domach zagościła radość, spokój
i wielka nadzieja odradzającego się życia.

redakcja

W bieżącym Biuletynie IBS (International Biometric Society) została o­pub­li­ko­wa­na re­lac­ja dr Elżbiety Kubery z ubieg­ło­rocz­nej kon­fe­ren­c­ji LII In­ter­na­tio­nal Bio­met­ri­cal Col­lo­qu­i­um. Zap­ra­sza­my do lek­tu­ry naj­now­sze­go nu­me­ru Bio­met­ric Bu­l­le­tin 41:1.

9 marca obchodzimy Dzień Sta­tys­ty­ki Pol­s­kiej. Święto zostało ustanowione 2 grudnia 2008 roku na zebraniu Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN. Data święta upamiętnia prze­pro­wa­dzo­ną w 1789 roku sesję Sejmu Czteroletniego, podczas której pod­ję­to de­cyz­ję o przeprowadzeniu pierwszego powszechnego spisu ludności na terytorium Rze­czy­pos­po­li­tej Obojga Narodów pod nazwą „Lustracja dymów i podanie ludności”.
Środowisku akademickiemu i naukowemu zaangażowanemu w roz­wój sta­tys­ty­ki oraz wszy­s­t­kim osobom czyn­nie wspie­ra­ją­cym jej fun­k­c­jo­no­wa­nie składamy naj­ser­decz­niej­sze życzenia dalszej twórczej pracy naukowej i sa­tys­fak­c­ji z re­a­li­zo­wa­nych planów.

W dniu 7 marca 2024 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbył się Dzień Otwartych Drzwi, w trakcie którego uczniowie szkół średnich mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszej Uczelni. Oprócz stoisk miały miejsce liczne warsztaty. Jeden z nich zatytułowany "Zastosowanie sztucznej inteligencji i Computer Vision w naukach przyrodniczych" poprowadzili dr Elżbieta Kubera i dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni. W warsztatach uczestniczyli uczniowie z XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie. Podczas zajęć mogli się oni zapoznać z wykorzystaniem sztucznej sieci neuronowej do rozpoznawania zwierząt na obrazach np. w nagraniach wykonanych fotopułapką. Zakres warsztatów obejmował przygotowanie zbioru treningowego i testowego, uczenie przykładowej sztucznej sieci neuronowej i weryfikację jakości jej predykcji.

Relacje: UP Lublin