Drodzy Pracownicy, Czytelnicy i Sympatycy,
z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu aby
Święta Zmartwychwstania Pańskiego były czasem zadumy i wyciszenia,
a w Waszych sercach, rodzinach i domach zagościła radość, spokój
i wielka nadzieja odradzającego się życia.

redakcja

W bieżącym Biuletynie IBS (International Biometric Society) została o­pub­li­ko­wa­na re­lac­ja dr Elżbiety Kubery z ubieg­ło­rocz­nej kon­fe­ren­c­ji LII In­ter­na­tio­nal Bio­met­ri­cal Col­lo­qu­i­um. Zap­ra­sza­my do lek­tu­ry naj­now­sze­go nu­me­ru Bio­met­ric Bu­l­le­tin 41:1.

9 marca obchodzimy Dzień Sta­tys­ty­ki Pol­s­kiej. Święto zostało ustanowione 2 grudnia 2008 roku na zebraniu Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN. Data święta upamiętnia prze­pro­wa­dzo­ną w 1789 roku sesję Sejmu Czteroletniego, podczas której pod­ję­to de­cyz­ję o przeprowadzeniu pierwszego powszechnego spisu ludności na terytorium Rze­czy­pos­po­li­tej Obojga Narodów pod nazwą „Lustracja dymów i podanie ludności”.
Środowisku akademickiemu i naukowemu zaangażowanemu w roz­wój sta­tys­ty­ki oraz wszy­s­t­kim osobom czyn­nie wspie­ra­ją­cym jej fun­k­c­jo­no­wa­nie składamy naj­ser­decz­niej­sze życzenia dalszej twórczej pracy naukowej i sa­tys­fak­c­ji z re­a­li­zo­wa­nych planów.

W dniu 7 marca 2024 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbył się Dzień Otwartych Drzwi, w trakcie którego uczniowie szkół średnich mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszej Uczelni. Oprócz stoisk miały miejsce liczne warsztaty. Jeden z nich zatytułowany "Zastosowanie sztucznej inteligencji i Computer Vision w naukach przyrodniczych" poprowadzili dr Elżbieta Kubera i dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni. W warsztatach uczestniczyli uczniowie z XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie. Podczas zajęć mogli się oni zapoznać z wykorzystaniem sztucznej sieci neuronowej do rozpoznawania zwierząt na obrazach np. w nagraniach wykonanych fotopułapką. Zakres warsztatów obejmował przygotowanie zbioru treningowego i testowego, uczenie przykładowej sztucznej sieci neuronowej i weryfikację jakości jej predykcji.

Relacje: UP Lublin

W dniu 5 marca 2024 roku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się 9 edycja konferencji Check IT (https://checkit.lublin.eu/) skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich. Uczniowie uczestniczyli w prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli lubelskich uczelni i firm IT. Konferencja Check IT to wydarzenie organizowane przez Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin w ramach inicjatywy Lubelska Wyżyna IT.

Jeden z warsztatów pt. "YOLO jako przykład zastosowań sztucznej inteligencji" poprowadzili pracownicy naszej katedry dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni i dr Elżbieta Kubera. W warsztatach wzięli udział uczniowie VIII Liceum ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie, którzy mogli zapoznać się z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji w badaniach przyrodniczych.

Oprócz warsztatów razem z dr Dorotą Domagałą i dr Małgorzatą Szczepanik współorganizowali oni także stoisko promocyjne Uczelni, na którym przybliżali uczniom kierunki informatyczne oferowane przez UP: informatykę przemysłową i bioinformatykę w biogospodarce. W promocji wspomogli nas także studenci kierunku informatyka przemysłowa oraz ze studenckiego koła naukowego komputerowego wspomagania projektowania – CAD.

Zobacz także: Panorama Lubelska (od minuty 14:30)

W dniach 15-16 lutego 2024 roku pracownicy naszej Katedry przeprowadzili dwudniowe warsztaty przygotowujące uczniów szkół średnich województwa lubelskiego do finału konkursu "Człowiek w środowisku". Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Rozwiązania oparte na zasobach przyrody”. Dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni, dr Urszula Bronowicka-Mielniczuk, dr hab. Wojciech Przystupa, dr Monika Różańska-Boczuka i dr Jacek Mielniczuk poprowadzili w sumie 10 warsztatów pod tytułem: "Analiza i wizualizacja danych przestrzennych w inżynierii środowiska" dla 220 uczniów z 76 szkół. Uczniowie uczestniczyli jeszcze w 4 innych warsztatach związanych z różnymi technologiami stosowanymi w inżynierii środowiska, które poprowadzili inni pracownicy naszego wydziału. Głównym organizatorem konkursu jest Katedra Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Finał konkursu odbędzie się 15 marca 2024 roku.

Zobacz też relacje: Kurier Lubelski, UP Lublin