Posiedzenie Rady IRS-G Lublina
W poniedziałek 26 czerwca 2023 odbyło się w Urzędzie Miasta Lublin posiedzenie Rady Innowacyjnego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Lublina przy Prezydencie Miasta Lublin. Spotkanie poświęcone było jednemu z kluczowych zadań w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Miasta Lublin Strategii Lublin 2030. Zakłada ono utworzenie w Lublinie, we współpracy z lubelskimi uczelniami oraz administracją rządową, Centrum Badań i Wdrożeń w zakresie sztucznej inteligencji. Nasz Uniwersytet reprezentowali dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, dr hab. Agnieszka Kubik-Komar, prof. uczelni, oraz dr Elżbieta Kubera. Przedstawiona została oferta UP w Lublinie, w tym naszej Katedry, dotycząca projektów, aktualnych badań naukowych, dydaktyki i potencjału naukowego w zakresie wykorzystania AI. Spotkanie było również okazją do zapoznania się z działaniami innych uczelni lubelskich, a także z oczekiwaniami przedstawicieli sektora przemysłu i usług względem uczelni związanymi ze wdrażaniem sztucznej inteligencji.
Nowy numer Biuletynu IBS
W bieżącym Biuletynie IBS (International Biometric Society) została opublikowana relacja Elżbiety Kubery i Doroty Domagały z uroczystości jubileuszu 90. urodzin Profesora Edwarda Niedokosa. Zapraszamy do lektury najnowszego numeru Biometric Bulletin 40:2.
Yaşasın Polonya-Türkiye dostluğu!
W dniach 22-23 maja 2023 roku gościł w naszej Katedrze Mehmet Şah Gültekin, pracownik Uniwersytetu w Siirt w Turcji, który przyjechał do nas w ramach programu Erasmus+. Pan Mehmet przeprowadził wykład dla studentów kierunku Transport i Logistyka na temat liczb losowych i definiowania własnych funkcji w języku Python. Uczestniczył też w zajęciach ze studentami kierunków Ekoenergetyka, Transport i Logistyka oraz Technika Rolnicza i Agrotronika. Studenci mieli możliwość zadać naszemu gościowi pytania o studia i badania naukowe prowadzone na Uniwersytecie w Siirt, ale także o życie w Turcji i wrażenia z pobytu w Polsce. W trakcie seminarium katedralnego Pan Mehmet przedstawił nam strukturę swojej Uczelni, opowiedział o badaniach naukowych, które prowadzi i odpowiedział na pytania pracowników Katedry. Nasze spotkanie zakończyliśmy wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.
Dwieście lat Panie Profesorze!
25 kwietnia 2023, w gronie obecnych oraz dawnych pracowników Katedry Zastosowań Matematyki i Informatyki, uczciliśmy jubileusz 90-lecia urodzin Pana prof. dr. hab. Edwarda Niedokosa. Były podziękowania, życzenia, kwiaty, upominki, okolicznościowy tort, oglądanie zdjęć, wspominaliśmy różne aspekty aktywności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej Profesora.
Pan Profesor związany był z KZMI przez 47 lat, od czasu, gdy ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Swoją pracę doktorską poświęcił modelom matematycznym układów z rozszczepionymi jednostkami. Zajmował się także problemem brakujących obserwacji w powszechnie stosowanych układach eksperymentalnych oraz estymacji komponentów wariancyjnych w modelach nieortogonalnych losowych i mieszanych, opartych na klasyfikacji krzyżowej, hierarchicznej i kombinacji tych klasyfikacji. Wyniki dotyczące tego drugiego zawarł w pracy habilitacyjnej, na podstawie której uzyskał, w roku 1973, stopień doktora habilitowanego nauk matematycznych w zakresie statystyki matematycznej. W 1990 roku uzyskał nominację na profesora nadzwyczajnego Akademii Rolniczej w Lublinie, a trzy lata później odebrał w Belwederze, z rąk ówczesnego Prezydenta Polski Lecha Wałęsy, nominację na profesora nauk rolniczych. Wyniki swoich badań naukowych publikował w czasopismach naukowych oraz prezentował na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych (m.in. w Tuluzie, 1982; Hamilton, 1994; Cape Town, 1998; Berkeley, 2000). W 1997 roku odbył staż zagraniczny w Wageningen w Holandii. Był promotorem jednej i recenzentem dwunastu prac doktorskich oraz jednej pracy habilitacyjnej.
Oprócz sukcesów naukowych ma także liczące się osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Prowadził wykłady i ćwiczenia z matematyki, statystyki matematycznej i doświadczalnictwa na naszej uczelni, przez wiele lat także wykłady na kursach zastosowań matematyki, organizowanych przez Instytut Matematyczny PAN w Warszawie. Jest współautorem jednego oraz autorem dwóch podręczników akademickich z dziedziny statystyki, za które otrzymał dwie nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Był wysoko ceniony przez studentów, czego dowodem był nadany Mu w roku 1977 tytuł Homo Didacticus.
Był członkiem senatu AR oraz komisji senackich: bibliotecznej, inwentarzowej, bhp, wyborczej. Należał do Polskiego Towarzystwa Matematycznego, w latach 1995-1998 pełnił funkcję prezesa jego lubelskiego oddziału oraz do Międzynarodowego Towarzystwa Biometrycznego, w którym był członkiem rady. Przez kilka kadencji był członkiem Komisji Statystycznej Komitetu Matematycznego PAN.
Za swoją pracę naukowo-dydaktyczną został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od czasu przejścia na emeryturę w roku 2003, Profesor nadal uczestniczy w życiu naukowym katedry biorąc udział w seminariach katedralnych, na których chętnie dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie zapominajmy także, że Profesor wydatnie przyczynił się do zwiększenia księgozbioru biblioteki naszej katedry.
Z okazji urodzin gratulujemy dostojnemu Jubilatowi dotychczasowych osiągnięć, życząc niezawodnego zdrowia, nieustającej pogody ducha, spokoju i szczęścia. Wszystkiego najlepszego Panie Profesorze!
Beja Erasmus Week
W dniach od 17 do 21 kwietnia 2023 r. dr Urszula Bronowicka–Mielniczuk i dr Monika Różańska–Boczula przebywały na wyjeździe szkoleniowym IP Beja Erasmus Week, w ramach Erasmus+ Staff Mobility for Training (STT) na Politechnice w miejscowości Beja w Portugalii. Pełna relacja z wyjazdu dostępna jest na stronie Uczelni.