Szkolenie - Repository for Open Data
W dniu 12 czerwca 2026 r. Elżbieta Kubera oraz Monika Różańska‑Boczula uczestniczyły w szkoleniu online pt. „Jak korzystać z repozytorium danych badawczych RepOD?”, zorganizowanym dla pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i prowadzonym przez specjalistów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas szkolenia omówiono podstawowe zagadnienia związane z zarządzaniem danymi badawczymi, w tym dobre praktyki w zakresie ich porządkowania, opisywania i udostępniania. Zaprezentowano również możliwości oraz funkcjonalności repozytorium danych badawczych RepOD w zakresie bezpiecznego przechowywania, archiwizacji i otwartego udostępniania wyników badań. Część szkolenia stanowił również pokaz deponowania przykładowego zbioru danych w repozytorium RepOD obejmującego proces przygotowania metadanych, wyboru licencji oraz publikacji danych w systemie.
ek
Erasmus+ STT
W dniach 25.05.2026–29.05.2026 Agnieszka Kubik-Komar, prof. UPL oraz dr Elżbieta Kubera, odbyły mobilność w ramach programu Erasmus+ STT na University of the Peloponnese w Grecji w dwóch ośrodkach – w Patras i w Sparcie. Celem wizyty było wzmocnienie kompetencji zawodowych w obszarze systemów cyfrowych, inżynierii komputerowej oraz zastosowań technologii informacyjnych. Podczas pobytu w Patras uczestniczki odwiedziły Department of Electrical and Computer Engineering gdzie zapoznały się z nowoczesną infrastrukturą laboratoryjną jednostki oraz zespołem SIPPRE, prowadzącym badania w zakresie analizy sygnałów, rozpoznawania wzorców i wykorzystania sztucznej inteligencji do danych biomedycznych. Z kolei w Sparcie, w Department of Digital Systems, zapoznały się z infrastrukturą IT wspierającą proces dydaktyczny i badawczy. W trakcie wizyty uczestniczki wzięły udział w szkoleniu praktycznym dotyczącym bezpieczeństwa sprzętowego oraz ataków na urządzenia szyfrujące z wykorzystaniem metod statystycznych i narzędzi AI. Mobilność przyczyniła się do podniesienia kompetencji zawodowych i dydaktycznych oraz zdobycia doświadczeń w pracy z zaawansowanymi narzędziami cyfrowymi.
ek
Central European Network - (C)END
Konferencja Central European Network - CEN2026, która odbyła się w dniach 19–22 maja 2026 roku w Warszawie, dobiegła końca. W wydarzeniu wzięło udział 304 uczestników reprezentujących liczne ośrodki naukowe z Europy i spoza niej, m.in. z Niemiec, Polski, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA czy Australii. Łącznie zaprezentowano 212 wystąpień ustnych oraz 33 postery, obejmujące szeroki zakres zagadnień z biometrii i statystyki stosowanej. Program konferencji był bardzo intensywny - przez cztery dni obrady toczyły się równolegle w sześciu sesjach tematycznych, co gwarantowało uczestnikom dostęp do szerokiej gamy specjalistycznych wykładów i ścieżek badawczych. Tak duża skala wydarzenia była także znaczącym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym, które - jak podkreślali uczestnicy - zostało perfekcyjnie zrealizowane, zapewniając sprawny przebieg obrad i komfort udziału. W wydarzeniu aktywnie uczestniczyli pracownicy naszej Katedry (Urszula Bronowicka-Mielniczuk, Dorota Domagała, Elżbieta Kubera, Agnieszka Kubik-Komar, Monika Różańska‑Boczula, Małgorzata Szczepanik, Paweł Kurasiński), prezentując wyniki swoich badań i włączając się w debatę. CEN2026 pokazała, jak szeroki i różnorodny jest dzisiejszy obszar badań w biometrii i statystyce stosowanej, a jednocześnie stworzyła sprzyjający klimat do dyskusji.
kzmi
Central European Network - CEN2026
Z radością informujemy, że dziś, 18 maja 2026 roku, w Warszawie rozpoczyna się 6. konferencja Central European Network - CEN2026. To prestiżowe wydarzenie, odbywające się pod hasłem „Power of Data - Shaping the Future of Life Sciences”, potrwa do 21 maja. Tegoroczna edycja ma szczególny charakter, ponieważ konferencja odbywa się w Polsce po raz pierwszy.
Dzisiejszy dzień poświęcony jest serii specjalistycznych warsztatów, które stanowią praktyczne wprowadzenie do głównych tematów tegorocznego spotkania.
Realizacja tego przedsięwzięcia jest efektem dwuletniej, intensywnej współpracy wiodących ośrodków naukowych, w tym pracowników naszej katedry. Przygotowania połączyły siły specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W skład Komitetu Lokalnego, który czuwał nad każdym etapem przygotowań, wchodzą:
• Agnieszka Kubik‑Komar - Przewodnicząca
• Urszula Bronowicka‑Mielniczuk
• Elżbieta Kubera
• Monika Różańska‑Boczula
• Małgorzata Graczyk (UP Poznań)
• Anna Szczepańska‑Álvarez (UP Poznań)
• Leszek Sieczko (SGGW Warszawa)
Dodatkowo dr Elżbieta Kubera pełniła również funkcję członka Komitetu Naukowego. Konferencja stanowi platformę wymiany wiedzy dla regionu Austro‑Szwajcarskiego (ROeS), Niemieckiego (DR) oraz Polskiego Towarzystwa Biometrycznego i polskiego regionu International Biometric Society (IBS). Program koncentruje się na najnowszych osiągnięciach w biometrii, biostatystyce, bioinformatyce oraz ich zastosowaniach w medycynie, farmakologii i naukach o środowisku.
kzmi
