26 czerwca 2025 Mo­­ni­­ka Ró­­żań­­s­­ka­­-­Bo­­czu­­la oraz Ur­szu­la Bro­no­wic­ka­-­Miel­ni­czuk u­czes­­t­ni­­czy­­ły w we­­bi­­na­­rium Zacz­nij mó­wić ję­zy­kiem wyk­re­sów, czyli pier­w­sze kroki w gg­plot2, gdzie w przys­tęp­ny sposób pokazano jak krok po kroku two­rzyć wi­zu­a­li­zac­je da­nych w R przy uży­ciu pakietu ggplot2. Or­­ga­­ni­­za­­to­­rem spot­­ka­­nia by­ła fir­ma Stat­­Soft Pol­­s­­ka.

W dniach 24-25 czerwca 2025 pracownicy naszej Katedry wzięli udział w seminarium i war­sz­ta­tach pt. „Sztuczna in­te­li­gen­c­ja w edu­kac­ji uni­wer­sy­tec­kiej: no­we na­rzę­dzia, me­to­dy dy­dak­tycz­ne i zagrożenia”. Szkolenie zorganizowane zostało przez Katedrę Zas­to­so­wań Matematyki i Statystyki UP w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Bio­met­rycz­ne i miało miejsce w Sandomierzu. Podczas warsztatów prowadzonych przez dr Mał­go­rza­tę Barańską-Guz koncentrowaliśmy się na rozwijaniu umiejętności aser­tyw­nej pos­ta­wy oraz skutecznego rozwiązywania konfliktów w re­lac­jach aka­de­mic­kich. Ana­li­zo­wa­liś­my przyczyny napięć między studentami a wykładowcami i poz­na­wa­liś­my st­ra­te­gie ko­mu­ni­ka­cyj­ne sprzyjające budowaniu współpracy opartej na wza­jem­nym sza­cun­ku. Dr Mo­­ni­­ka Ró­­żań­­s­­ka­­-­Bo­­czu­­la przedstawiła nam możliwości wy­ko­rzys­ta­nia sztucz­nej inteligencji w kontekście prawnym i ba­daw­czym, zwracając uwa­gę na o­bo­wią­zu­ją­ce re­gu­lac­je oraz kwestie etyczne. Mie­liś­my okaz­ję zapoznać się z narzędziami ta­ki­mi jak Gamma i NotebookLM, a także z detektorami AI wspie­ra­ją­cy­mi pro­ce­sy ba­daw­cze. W czasie zajęć z dr Elżbietą Kuberą poznaliśmy spo­so­by wy­ko­rzys­ta­nia sztu­cz­nej in­te­li­gen­c­ji do au­to­ma­ty­zac­ji i analizy danych po­cho­dzą­cych z zewnętrznych źró­deł, co ułat­wia dostęp do baz naukowych i re­po­zy­to­riów. Dowiedzieliśmy się rów­nież, jak AI może wspie­rać przeg­ląd li­te­ra­tu­ry i wstęp­ną oce­nę prac naukowych, us­pra­wnia­jąc procesy ba­daw­cze i oszczędzając cen­ny czas. Udział w seminarium i war­sz­ta­tach był cenną szansą na poszerzenie kom­pe­ten­c­ji za­wo­do­wych i dzielenie się doś­wiad­cze­nia­mi, co niewątpliwie wpłynie po­zy­tyw­nie na jakość pra­cy naszego Zes­po­łu.

W dniu 15 czerwca 2025 r. w Zwierzyńcu dr Monika Różańska-Boczula, dr Urszula Bronowicka-Mielniczuk i dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni ukończyli branżowe szkolenie zawodowe pt. „Prawne aspekty dotyczące nowoczesnych technologii pomiarowych” zorganizowane przez Branżowe Centrum Umiejętności w Zwierzyńcu. Kurs obejmował łącznie 65 godzin zajęć prowadzonych w trybie online oraz stacjonarnym, łącząc wykłady teoretyczne z intensywnymi ćwiczeniami praktycznymi.

Ostatnie stacjonarne spotkanie, będące podsumowaniem całego cyklu szkoleniowego, odbyło się w dniach 13–15 czerwca 2025 r. i stanowiło okazję do praktycznego zastosowania nabytej wiedzy teoretycznej. W trakcie kursu uczestnicy zdobyli doświadczenie w planowaniu misji i nalotów dronami, pozyskiwaniu danych z wykorzystaniem różnych technologii teledetekcyjnych i fotogrametrycznych, ich przetwarzaniu w specjalistycznym oprogramowaniu geodezyjnym oraz przygotowywaniu finalnych opracowań geodezyjnych, takich jak: numeryczne modele terenu, modele 3D, ortofotoplany oraz ortofotomozaiki. Szkolenie zakończyło się egzaminem teoretycznym i praktycznym, którego pozytywne zaliczenie było warunkiem uzyskania certyfikatu. Certyfikaty zostały wręczone przez Prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich dr hab. inż Janusza Walo i dyrektora BCU mgr inż. Waldemara Gardiasza.

W dniach 9-12.06.2025 dr Dorota Domaga­­ła uczes­­t­­ni­­czy­­ła w szko­­le­­niu „War­­sz­­tat – prog­­ra­­mo­­wa­­nie w ję­­zy­­ku Python na po­­zio­­mie śred­­nio­­za­­a­­wan­­so­­wa­­nym” pro­­wa­­dzo­­nym przez Rober­­ta Wa­­si­­ka. Szko­­le­­nie zos­­ta­­ło zor­­ga­­ni­­zo­­wa­­ne przez Cent­­rum Szko­­le­­nio­­we COMARCH.

W dniach 4-6 czerwca 2025 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się kon­fe­ren­c­ja nauko­wa pt. „Wyzwania współ­czes­ne­go ogrodnictwa” po­łą­czo­na z Jubi­le­u­szem 55-lecia Wy­dzia­łu Og­rod­nic­t­wa i Ar­chi­tek­tu­ry Krajo­bra­zu. Celem Kon­fe­ren­c­ji była wy­mia­na pog­lą­dów, prezentacja najnowszych osiągnięć naukowych oraz dyskusja skon­cen­tro­wa­na wo­kół ak­tual­nych wyz­wań rozwoju og­rod­nic­t­wa w Polsce i na świecie, a tak­że zwró­ce­nie uwagi na zna­cze­nie og­rod­nic­t­wa ja­ko pod­sta­wo­wej ga­łę­zi gos­po­dar­ki, w sektorze sa­dow­nic­t­wa, kwia­ciar­s­t­wa, wa­rzyw­nic­t­wa i zie­lar­s­t­wa, ar­chi­te­ktu­ry kra­jo­bra­zu oraz kie­run­ku kształcenia młodzieży w tym zakresie. Kon­fe­ren­c­ja przy­czyni się do wspierania rozwoju gos­po­dar­cze­go poprzez pro­mo­wa­nie osiągnięć na­uko­wych o is­tot­nym zna­cze­niu dla praktyki. Podczas kon­fe­ren­c­ji zap­re­zen­to­wa­no 87 pos­te­rów oraz 45 re­fe­ra­tów w 6 ses­jach te­ma­tycz­nych. Naszą Ka­ted­rę rep­re­zen­to­wa­ła dr hab. inż. Ka­mi­la Kli­mek, prof. UP, któ­ra wyg­ło­si­ła re­fe­rat pt. „Moż­li­wość uzysku e­ner­ge­tycz­ne­go bio­ma­sy pozyskanej z up­ra­wy wi­no­roś­li odmian grupy PIWI”.

W dniu 3 czerwca 2025 r. odbyło się ostatnie w bieżącym roku aka­de­mic­kim Se­mi­na­rium Ka­ted­ry. Wy­da­rze­nie po­sia­da­ło wy­jąt­ko­wy cha­rak­ter z uwa­gi na obec­ność goś­ci z Antalya Bi­lim Uni­ver­si­ty w Turcji, którzy wyg­ło­si­li dwa wyk­ła­dy do­ty­czą­ce no­wo­czes­nych tech­no­logii sto­so­wa­nych w me­dy­cy­nie.
Autorką pierwszego z referatów, *Machine Learning Applications in Biomedical Signal Pro­ces­sing*, była dr Zahra Golrizkhatam. Referat koncentrował się na metodach u­cze­nia maszynowego wy­ko­rzys­ty­wa­nych w ana­li­zie syg­na­łów bio­me­dycz­nych oraz ich po­ten­cjal­nym zas­to­so­wa­niu w prak­ty­ce kli­nicz­nej.
W drugiej części spotkania dr Shahram Taheri zap­re­zen­to­wał re­fe­rat za­ty­tu­ło­wa­ny *Ar­ti­fi­cial Intelligence in Medicine*. W swoim wystąpieniu omówił kluczowe aspekty zas­to­so­wa­nia sztucznej in­te­li­gen­c­ji w medycynie, wskazując na główne kierunki dy­na­micz­ne­go rozwoju metod AI oraz ich coraz is­tot­niej­szą rolę za­rów­no w diag­nos­ty­ce, jak i w pro­ce­sach te­ra­peu­tycz­nych.
Seminarium było okazją do zapoznania się z aktualnymi badaniami oraz nowymi roz­wią­za­nia­mi technologicznymi, które mają istotne znaczenie dla rozwoju medycyny. Dzię­ku­jemy prelegentom za interesujące wystąpienia i zapraszamy do udziału w ko­lej­nych wy­da­rze­niach or­ga­ni­zo­wa­nych przez Ka­ted­rę.