W dniach 16-17 września 2024 r. pra­cow­ni­cy Ka­ted­ry Zas­to­so­wań Ma­te­ma­ty­ki i Informatyki mieli okazję wziąć udział w se­mi­na­rium i war­szta­tach pt.: „In­no­wa­cyj­ne na­rzę­dzia w praktyce badawczej i edukacji uniwersyteckiej". Szko­le­nie zos­ta­ło zor­ga­ni­zo­wane przez Ka­ted­rę Zas­to­so­wań Ma­te­ma­ty­ki i In­for­ma­ty­ki UP w Lub­li­nie oraz Pol­s­kie To­wa­rzys­t­wo Bio­met­rycz­ne i od­by­ło się w Ka­zi­mie­rzu Dol­nym. W trakcie spot­ka­nia, pod kie­run­kiem pani mgr Magdaleny Bis, pracowaliśmy nad zwięk­sze­niem sku­tecz­noś­ci i efek­tyw­noś­ci pracy z ludź­mi, bu­do­wa­niem i ut­rzy­my­wa­niem dłu­go­t­r­wa­łych, sa­tys­fak­cjo­nu­ją­cych re­lac­ji oraz us­praw­nia­niem ko­mu­ni­kac­ji w zes­po­le. Ponadto, dr hab. Andrzej Boch­niak wdro­żył nas w „Za­a­wan­so­wa­ne za­rzą­dza­nie mo­du­ła­mi ak­tyw­noś­ci platformy e-learningowej Moodle”, zaś dr Urszula Bro­no­wic­ka­-­Miel­ni­czuk wzbo­ga­ci­ła naszą wiedzę i umie­jęt­noś­ci w zak­re­sie two­rze­nia cie­ka­wych i an­ga­żu­ją­cych za­jęć dla stu­den­tów z zas­to­so­wa­niem in­no­wa­cyj­nych roz­wią­zań tech­no­lo­gicz­nych.
Uczestnictwo w seminarium i warsztatach stanowiło doskonałą okazję do roz­wi­ja­nia kom­pe­ten­cji zawodowych oraz wymiany doświadczeń, co z pewnością przy­czy­ni się do pod­nie­sie­nia jakości pracy w naszym Zespole.

W dniach 08-11 września 2024 roku odbyło się w Poznaniu 53. Mię­dzy­na­ro­do­we Col­lo­qui­um Bio­met­rycz­ne. Współ­or­ga­ni­za­to­rem kon­fe­ren­c­ji by­ła Ka­ted­ra Zas­to­so­wań Ma­te­ma­ty­ki i In­for­ma­ty­ki UP w Lub­li­nie. Szcze­gó­ły na te­mat wy­da­rze­nia dos­tęp­ne są na stronie internetowej.

W dniach 26-28 sierpnia 2024 ro­ku w So­po­cie na Uni­wer­sy­te­cie Gdań­skim od­by­ła się 32. kon­fe­ren­cja Inter­na­tio­nal Con­fe­ren­ce on In­for­ma­tion Sys­tems De­ve­lop­ment (ISD 2024). W czasie kon­fe­ren­c­ji za­pre­zen­to­wa­no łącz­nie 124 prace. Sesje były po­dzie­lo­ne na 7 ścieżek obej­mu­ją­cych tematy zwią­za­ne między innymi z ucze­niem ma­szy­no­wym, mo­de­lo­wa­niem sys­te­mów in­for­ma­cyj­nych i tran­s­for­mac­ją cyf­ro­wą. W trak­cie kon­fe­ren­c­ji naszą Ka­ted­rę rep­re­zen­to­wa­ła dr Elżbie­ta Ku­bera, która wygłosiła referat pod tytułem "Ima­ge Pro­ces­sing for Impro­ving De­tec­tion of Pol­len Grains in Light Mic­ros­co­py Images". Udział w kon­fe­ren­c­ji był okaz­ją do za­poz­na­nia się z naj­now­szy­mi tren­da­mi w roz­wo­ju sys­te­mów in­for­ma­cyj­nych, do cie­ka­wych roz­mów z nau­kow­ca­mi z Pol­s­ki i z zag­ra­ni­cy oraz do na­wią­za­nia no­wych zna­jo­moś­ci. Jed­ną z kon­fe­ren­cyj­nych at­rak­c­ji by­ła wy­ciecz­ka stat­kiem z So­po­tu na sta­re mias­to w Gdań­s­ku.

W dniach 2-4 lipca 2024 roku, w Hotelu Hil­ton w War­sza­wie, od­był się IV Kong­res Sta­tys­ty­ki Pols­kiej, w którym z ramienia KZMiI udział wzięły dr hab. Ag­niesz­ka Ku­bik­-­Ko­mar, prof. UP oraz dr Mo­ni­ka Ró­żań­s­ka­-­Bo­czu­la. Or­ga­ni­za­to­ra­mi wy­da­rze­nia były Główny Urząd Sta­tys­tycz­ny oraz Pol­s­kie To­wa­rzys­t­wo Sta­tys­tycz­ne. Jego szcze­gól­nym założeniem było wzmoc­nie­nie wie­lo­płasz­czyz­no­wej współ­pra­cy GUS ze śro­do­wis­kiem naukowym. Te­go­rocz­na edycja Kongresu obej­mo­wa­ła wykłady i panele z uznanymi w kraju i za granicą pre­le­gen­ta­mi z różnych ob­sza­rów sta­tys­ty­ki, takich jak analiza danych, modelowanie sta­tys­tycz­ne, sztuczna in­te­li­gen­c­ja w statystyce i wiele więcej. To wyjątkowe wy­da­rze­nie było dos­ko­na­łą okazją do na­wią­za­nia kontaktów z innymi pro­fes­jo­na­lis­ta­mi z branży sta­tys­ty­ki oraz do wy­mia­ny doś­wiad­czeń z eks­per­ta­mi mię­dzy­na­ro­do­wy­mi.

W dniach 17-21 czerwca 2024 roku odbyło się w To­ru­niu VIII Sym­po­sium on Non­li­near Ana­ly­sis zor­ga­ni­zo­wa­ne przez Cen­t­rum Schau­de­ra Ba­dań Nie­li­nio­wych oraz Wy­dział Ma­te­ma­ty­ki i In­for­ma­ty­ki Uni­wer­sy­te­tu Mi­ko­ła­ja Ko­per­ni­ka. Pod­czas sym­poz­jum Me­da­lem Schau­de­ra zos­tał uho­no­ro­wa­ny Pro­fe­sor Thomas Bartsch z Uni­wer­sy­te­tu w Gie­s­sen za wy­bit­ne osiąg­nię­cia w a­na­li­zie nie­li­nio­wej i jej zas­to­so­wa­niach. Spec­jal­na Se­s­ja Ple­nar­na była poś­wię­cona ju­bi­leu­szo­wi 65. uro­dzin Pro­fe­so­ra Woj­cie­cha Kry­szew­s­kie­go – dłu­go­let­nie­go Dy­rek­to­ra i Prze­wod­ni­czą­ce­go Ra­dy Nau­ko­wej Cen­t­rum. W sym­poz­jum u­czes­t­ni­czył dr hab. An­drzej Wiś­nic­ki wyg­ła­sza­jąc re­fe­rat pt. Asym­p­to­tic sta­bi­li­ty of Mar­kov o­pe­ra­tors in me­t­ric spa­ces do­ty­czą­cy zas­to­so­wań łań­cu­chów Mar­ko­wa w teo­rii sys­te­mów u­czą­cych się. Kon­fe­ren­c­ja by­ła o­kaz­ją do po­sze­rze­nia te­ma­ty­ki ba­daw­czej oraz na­wią­za­nia no­wych kon­tak­tów na­u­ko­wych.

W dniach 9-15 czerwca 2024 roku odbyło się w Koś­cie­lis­ku Sześć­dzie­sią­te Mię­dzy­na­ro­do­we Sym­poz­jum Rów­nań Fun­k­cyj­nych zor­ga­ni­zo­wa­ne wspól­nie przez In­sty­tu­ty Ma­te­ma­ty­ki Uni­wer­sy­te­tu Śląs­kie­go w Ka­to­wi­cach oraz Uni­wer­sy­te­tu im. Ko­mis­ji Edu­kac­ji Na­ro­do­wej w Kra­ko­wie. W ni­niej­szym sym­poz­jum uczes­t­ni­czył dr Pa­weł A. Klu­za, który wyg­ło­sił re­fe­rat pt. "Ine­qua­li­ties for mea­su­res ba­sed on fa­mi­lies of gam­ma di­ver­gen­ces" do­ty­czą­cy nie­rów­noś­ci dla no­wo zde­fi­nio­wa­nych ope­ra­to­rów ent­ro­pii (dy­wer­gen­c­ji). W kon­fe­ren­c­ji bra­li udział nau­kow­cy z wie­lu kra­jów świa­ta co by­ło okaz­ją do wy­mia­ny doś­wiad­czeń i po­mys­łów.