W dniu 25.03.2025 dr Dorota Do­ma­ga­ła, dr hab. Ka­mi­la Kli­mek oraz dr Mo­ni­ka Ró­żań­ska-­Bo­czu­la u­czes­t­ni­czy­ły w we­bi­na­rium Sta­tys­ty­ka na zle­ce­nie: a­na­li­zy, któ­re prze­mie­nia­ją da­ne w wie­dzę zor­ga­ni­zo­wa­nym przez fir­mę Stat­Soft Pol­s­ka.

W dniach 17-20 marca 2025 roku dr Ur­szu­la Bro­no­wic­ka­-Miel­ni­czuk, dr El­­ż­­bie­­ta Ku­­be­­ra, dr hab. Ag­­niesz­­ka Ku­­bik­­-­Ko­­mar oraz dr Monika Ró­żań­s­ka­-Bo­czu­la wzię­­ły u­­dział w szko­­le­­niu "Big Da­ta i Da­ta Scien­ce - Zas­to­so­wa­nie al­go­ryt­mów sztucz­nej in­te­li­gen­c­ji", zor­­ga­­ni­­zo­­wa­­nym przez Cen­­t­rum Szko­­le­­nio­­we CO­MARCH w Kra­ko­wie. Szko­le­nie pro­wa­dził dr Mar­cin Al­bi­niak.

fot. kzmi

Na przełomie lutego i marca 2025 roku dr hab. inż. Ka­mi­la Kli­mek oraz mgr inż. An­na Bor­kow­s­ka od­by­ły wy­jazd szko­le­nio­wy do Re­pub­li­ki Ser­bii w ra­mach prog­ra­mu Eras­mus+ STT. Staż od­był się w jed­nej z fab­ryk na­le­żą­cych do bel­gij­s­kiej fir­my Crop's. Pod­czas sta­żu uczes­t­nicz­ki miały moż­li­wość za­poz­na­nia się z tech­no­lo­gia­mi pro­duk­c­ji i przet­wór­s­t­wa owo­ców na przyk­ła­dzie ga­tun­ków dos­tęp­nych w tym okre­sie, me­to­da­mi mo­ni­to­ro­wa­nia upraw oraz zrów­no­wa­żo­ny­mi prak­ty­ka­mi rol­ni­czy­mi sto­so­wa­ny­mi przez fir­mę Crop's. Zdo­by­ły rów­nież wie­dzę na te­mat za­rzą­dza­nia od­pa­da­mi oraz efek­tyw­ne­go wy­ko­rzys­ta­nia bio­ma­sy rol­ni­czej. Wy­jazd był war­toś­cio­wym doś­wiad­cze­niem za­wo­do­wym, poz­wa­la­ją­cym na roz­wój kom­pe­ten­c­ji ję­zy­ko­wych, mię­dzy­kul­tu­ro­wych oraz po­sze­rze­nie wie­dzy prak­tycz­nej w ob­sza­rze no­wo­czes­ne­go rol­nic­t­wa i pro­duk­c­ji żyw­noś­ci.

fot. kklimek

W dniu 25 lutego 2025 roku dr Ur­szu­la Bro­no­wic­ka­-­Miel­ni­czuk o­raz dr El­ż­bie­ta Ku­be­ra wzię­ły u­dział w szko­le­niu pt. "Na­rzę­dzia AI w pra­cy na­u­ko­wo­-­dy­dak­tycz­nej", or­ga­ni­zo­wa­nym przez Bib­lio­te­kę Głów­ną UP w Lub­li­nie. Spot­ka­nie pro­wa­dził Ma­rek Sta­ni­szew­s­ki, za­ło­ży­ciel fir­my Heu­ris­ti­ca, któ­ry o­mó­wił klu­czo­we za­gad­nie­nia zwią­za­ne z wy­ko­rzys­ta­niem sztucz­nej i­n­te­li­gen­c­ji w pra­cy na­u­ko­wej i dy­dak­tyc­znej. Wśród po­ru­szo­nych te­ma­tów zna­laz­ły się: ✓ spe­cy­fi­ka pra­cy z ChatGPT, ✓ róż­ne mo­de­le ge­ne­ra­tyw­ne i ich prak­tycz­ne zas­to­so­wa­nia, ✓ in­ży­nie­ria prom­p­tów oraz tes­to­wa­nie mo­deli nie tyl­ko tek­s­to­wych (LLM), ale ta­kże mul­ti­me­dial­nych (ob­raz, film, dźwięk). Szko­le­nie dos­tar­czy­ło u­czes­t­ni­kom cen­nych wska­zó­wek i prak­tycz­nych umie­jęt­noś­ci, któ­re mo­gą zna­leźć zas­to­so­wa­nie w dy­dak­ty­ce oraz ba­da­niach na­u­ko­wych. Dzię­ku­je­my or­ga­ni­za­to­rom za moż­li­wość udzia­łu w tym wy­da­rze­niu!
*notatka wykonana przez ChatGPT

W dniach 20-21 lutego 2025 roku dr hab. Ag­niesz­ka Ku­bik­-­Ko­mar, prof. uczelni i dr El­ż­bie­ta Ku­be­ra wzię­ły u­dział w szko­le­niu "Po­wer BI - a­na­li­za oraz wi­zu­a­li­zac­ja da­nych", zor­ga­ni­zo­wa­nym przez Cen­t­rum Szko­le­nio­we CO­MARCH w War­sza­wie. Natomiast w dniach 24-25 lutego dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni uczestniczył w tym szkoleniu w formie zdalnej. Szko­le­nie mia­ło na ce­lu pog­łę­bie­nie wie­dzy z zak­re­su a­na­li­zy i wi­zu­a­li­zac­ji da­nych przy u­ży­ciu na­rzę­dzi Po­wer BI, Po­wer Query oraz ję­zy­ka DAX. U­dział w szko­le­niu to ko­lej­ny krok w roz­wo­ju kom­pe­ten­c­ji pra­cow­ni­ków na­szej Ka­ted­ry oraz wdra­ża­niu no­wo­czes­nych na­rzę­dzi a­na­li­tycz­nych w pra­cy a­ka­de­mic­kiej i w dy­dak­ty­ce.

Dnia 19 lutego ob­cho­dzimy Dzi­eń Na­u­ki Pol­s­kiej, świę­to us­ta­no­wio­ne na mo­cy us­ta­wy z dnia 9 stycz­nia 2020 ro­ku. Wy­bra­na da­ta ob­cho­dów ma szcze­gól­ne zna­cze­nie, gdyż przy­pa­da na dzień uro­dzin wy­bit­ne­go as­t­ro­no­ma Mi­ko­ła­ja Ko­per­ni­ka. Jest to o­kaz­ja do u­pa­mięt­nie­nia i pro­mo­wa­nia do­rob­ku pol­s­kich na­u­kow­ców oraz pod­kreś­le­nia zna­cze­nia ba­dań na­u­ko­wych w kształ­to­wa­niu przysz­łoś­ci no­wo­czes­ne­go spo­łe­czeń­s­t­wa.