16 stycznia dr hab. Kamila Klimek i dr Mał­go­rza­ta Sz­cze­pa­nik uczes­tni­czy­ły w we­bi­na­rium Us­ta­la­nie op­ty­mal­nej li­czeb­noś­ci pró­by w ba­da­niach bio­me­dycz­nych. Or­ga­ni­za­to­rem spot­ka­nia by­ła fir­ma StatSoft Polska.

W dniach 11-15 lis­to­pa­da 2024 r. dr hab. Agnieszka Ku­bik­-­Ko­mar i dr El­ż­bie­ta Ku­be­ra z Ka­ted­ry Zas­to­so­wań Ma­te­ma­ty­ki i In­for­ma­ty­ki od­by­ły szko­le­nie na Uni­wer­sy­te­cie w An­ta­lyi (Tur­c­ja) w ra­mach wy­mia­ny mię­dzy­na­ro­do­wej pra­cow­ni­ków w prog­ra­mie Eras­mus+ STT. Antalya Bilim Uni­ver­si­ty (ABU) to pry­wat­na uczel­nia o wy­so­kim po­zio­mie kształ­ce­nia, na której stu­diu­je obec­nie ponad 8400 stu­den­tów. Wszys­t­kie za­ję­cia są pro­wa­dzo­ne w ję­zy­ku an­giel­s­kim, co czyni ABU szcze­gól­nie at­rak­cyj­nym dla mię­dzy­na­ro­do­wych stu­den­tów. Studenci ABU pochodzą z 74 krajów, co tworzy zróż­ni­co­wa­ne śro­do­wis­ko ku­ltu­ro­we i sprzyja na­wią­zy­wa­niu mię­dzy­na­ro­do­wych kon­tak­tów. Kad­ra aka­de­mic­ka rów­nież jest mię­dzy­na­ro­do­wa – na­u­czy­cie­le rep­re­zen­tu­ją 19 krajów i pro­wa­dzą zajęcia oraz kon­sul­tac­je w ję­zy­ku an­giel­s­kim, co ułatwia ko­mu­ni­kac­ję. Kam­pus ABU jest usy­tu­o­wa­ny poza mias­tem i znaj­du­ją się w nim wszys­t­kie niez­będ­ne udo­god­nie­nia, takie jak sto­łów­ki dla stu­den­tów i pra­cow­ni­ków, pokoje kawowe na każdym piętrze, bib­lio­te­ka, bois­ka spor­to­we, ka­wiar­nia, strefy wy­po­czyn­ko­we i miej­s­ca przez­na­czo­ne na inne ak­tyw­noś­ci, np. tenis stołowy czy szachy. Pod­czas wyjazdu Ag­niesz­ka Ku­bik­-­Ko­mar i Elżbieta Ku­be­ra miały okaz­ję ob­ser­wo­wać dzia­łal­ność aka­de­mic­ką ABU oraz pro­wa­dzić roz­mo­wy z pra­cow­ni­ka­mi i dzie­ka­nem Wy­dzia­łu In­ży­nierii i Nauk Przy­rod­ni­czych do­ty­czą­ce or­ga­ni­zac­ji zajęć oraz metod na­u­cza­nia przed­mio­tów zwią­za­nych z ma­te­ma­ty­ką i in­for­ma­ty­ką. Przy­go­to­wa­ły również materiał pro­mo­cyj­ny – krótki film przed­sta­wia­ją­cy miasto Lublin oraz Uni­wer­sy­tet Przy­rod­ni­czy w Lub­li­nie, za­chę­ca­ją­cy stu­den­tów ABU do sko­rzys­ta­nia z prog­ra­mu Erasmus+ ofe­ro­wa­ne­go przez naszą uczel­nię.
Nawiązane kontakty otwierają nowe perspektywy współpracy naukowej i dydaktycznej po­mię­dzy Uniwersytetem Przy­rod­ni­czym w Lublinie a Antalya Bilim University, co może przy­czy­nić się do wzmocnienia wymiany doświadczeń oraz wzajemnego rozwoju obu uczel­ni.

W dniach 31 października - 13 listopada 2024 roku dr hab. inż. Kamila Klimek uczes­tni­czy­ła w ba­da­niach nau­ko­wych pro­wa­dzo­nych na Uni­wer­sy­te­cie Muğla Sıtkı Koçman w Fethiye, Tur­cja. Wy­jazd zos­tał zre­a­li­zo­wa­ny dzięki wspar­ciu fi­nan­so­we­mu z prog­ra­mu mo­bil­noś­ci zag­ra­nicz­nej, fi­nan­so­wa­ne­go w ramach „Inicja­ty­wa Dos­ko­na­łoś­ci - Uczel­nia Badawcza”, będącego częścią stra­te­gii roz­wo­ju Uni­wer­sy­te­tu Przy­rod­ni­czego w Lublinie. Głów­nym ce­lem wy­jaz­du był udział w ba­da­niach nad proz­dro­wot­ny­mi i ener­ge­tycz­ny­mi właś­ciwoś­cia­mi orze­cha las­ko­wego, upra­wia­ne­go w zróż­ni­co­wa­nych wa­run­kach kli­ma­tycz­nych Polski i Tur­cji. Wyjazd pozwolił na po­sze­rze­nie wiedzy oraz zdo­by­cie no­wych umiejęt­noś­ci zwią­za­nych z oceną właś­ci­woś­ci fi­zy­ko­che­micz­nych ma­te­ria­łów roś­lin­nych, wy­ko­rzys­tując no­wo­czes­ne tech­ni­ki ba­daw­cze. Is­tot­nym ele­men­tem wy­jaz­du było również za­cieś­nie­nie współ­pra­cy nau­ko­wej oraz pre­zen­tac­ja wy­ni­ków ba­dań, uwz­ględ­nia­jąca zas­to­so­wa­nie za­a­wan­so­wa­nych metod sta­tys­tycz­nych w ana­li­zie bio­lo­gicz­nie aktywnych ma­te­ria­łów roś­lin­nych. Prog­ram umoż­li­wił zdo­by­cie cen­nych doś­wiad­czeń w pracy w wie­lo­kul­tu­ro­wym śro­do­wis­ku aka­de­mic­kim. Nad­zór nad ba­da­nia­mi spra­wo­wał dr Ferah Yılmaz, peł­niąc jed­no­cześ­nie fun­k­c­ję opie­ku­na nauko­we­go.

W dniach 19–20 września 2024 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja 3rd Forum of Re­vo­lu­tions in Re­ne­wab­le Ener­gy in 21st Century, która pier­wot­nie pla­no­wa­na była w Barcelonie (Hiszpania), jednak finalnie przeprowadzono ją w formie zdalnej. Współorganizatorem wydarzenia była Po­ly­tech­nic University of Bari we Włoszech. W konferencji wzięła udział dr hab. Kamila Klimek prezentując referat pt. „Ash composition analysis from viticultures”. Spot­ka­nie zgro­ma­dzi­ło naukowców z Europy, Azji i Afryki, co stworzyło wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, pomysłów oraz nawiązania nowych kon­tak­tów naukowych.

W dniach 16-17 września 2024 r. pra­cow­ni­cy Ka­ted­ry Zas­to­so­wań Ma­te­ma­ty­ki i Informatyki mieli okazję wziąć udział w se­mi­na­rium i war­szta­tach pt.: „In­no­wa­cyj­ne na­rzę­dzia w praktyce badawczej i edukacji uniwersyteckiej". Szko­le­nie zos­ta­ło zor­ga­ni­zo­wane przez Ka­ted­rę Zas­to­so­wań Ma­te­ma­ty­ki i In­for­ma­ty­ki UP w Lub­li­nie oraz Pol­s­kie To­wa­rzys­t­wo Bio­met­rycz­ne i od­by­ło się w Ka­zi­mie­rzu Dol­nym. W trakcie spot­ka­nia, pod kie­run­kiem pani mgr Magdaleny Bis, pracowaliśmy nad zwięk­sze­niem sku­tecz­noś­ci i efek­tyw­noś­ci pracy z ludź­mi, bu­do­wa­niem i ut­rzy­my­wa­niem dłu­go­t­r­wa­łych, sa­tys­fak­cjo­nu­ją­cych re­lac­ji oraz us­praw­nia­niem ko­mu­ni­kac­ji w zes­po­le. Ponadto, dr hab. Andrzej Boch­niak wdro­żył nas w „Za­a­wan­so­wa­ne za­rzą­dza­nie mo­du­ła­mi ak­tyw­noś­ci platformy e-learningowej Moodle”, zaś dr Urszula Bro­no­wic­ka­-­Miel­ni­czuk wzbo­ga­ci­ła naszą wiedzę i umie­jęt­noś­ci w zak­re­sie two­rze­nia cie­ka­wych i an­ga­żu­ją­cych za­jęć dla stu­den­tów z zas­to­so­wa­niem in­no­wa­cyj­nych roz­wią­zań tech­no­lo­gicz­nych.
Uczestnictwo w seminarium i warsztatach stanowiło doskonałą okazję do roz­wi­ja­nia kom­pe­ten­cji zawodowych oraz wymiany doświadczeń, co z pewnością przy­czy­ni się do pod­nie­sie­nia jakości pracy w naszym Zespole.

W dniach 08-11 września 2024 roku odbyło się w Poznaniu 53. Mię­dzy­na­ro­do­we Col­lo­qui­um Bio­met­rycz­ne. Współ­or­ga­ni­za­to­rem kon­fe­ren­c­ji by­ła Ka­ted­ra Zas­to­so­wań Ma­te­ma­ty­ki i In­for­ma­ty­ki UP w Lub­li­nie. Szcze­gó­ły na te­mat wy­da­rze­nia dos­tęp­ne są na stronie internetowej.