W dniach 16-17 września 2024 r. pracownicy Katedry Zastosowań Matematyki i Informatyki mieli okazję wziąć udział w seminarium i warsztatach pt.: „Innowacyjne narzędzia w praktyce badawczej i edukacji uniwersyteckiej". Szkolenie zostało zorganizowane przez Katedrę Zastosowań Matematyki i Informatyki UP w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Biometryczne i odbyło się w Kazimierzu Dolnym. W trakcie spotkania, pod kierunkiem pani mgr Magdaleny Bis, pracowaliśmy nad zwiększeniem skuteczności i efektywności pracy z ludźmi, budowaniem i utrzymywaniem długotrwałych, satysfakcjonujących relacji oraz usprawnianiem komunikacji w zespole. Ponadto, dr hab. Andrzej Bochniak wdrożył nas w „Zaawansowane zarządzanie modułami aktywności platformy e-learningowej Moodle”, zaś dr Urszula Bronowicka-Mielniczuk wzbogaciła naszą wiedzę i umiejętności w zakresie tworzenia ciekawych i angażujących zajęć dla studentów z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Uczestnictwo w seminarium i warsztatach stanowiło doskonałą okazję do rozwijania kompetencji zawodowych oraz wymiany doświadczeń, co z pewnością przyczyni się do podniesienia jakości pracy w naszym Zespole.
W dniach 08-11 września 2024 roku odbyło się w Poznaniu 53. Międzynarodowe Colloquium Biometryczne. Współorganizatorem konferencji była Katedra Zastosowań Matematyki i Informatyki UP w Lublinie. Szczegóły na temat wydarzenia dostępne są na stronie internetowej.
W dniach 26-28 sierpnia 2024 roku w Sopocie na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się 32. konferencja International Conference on Information Systems Development (ISD 2024). W czasie konferencji zaprezentowano łącznie 124 prace. Sesje były podzielone na 7 ścieżek obejmujących tematy związane między innymi z uczeniem maszynowym, modelowaniem systemów informacyjnych i transformacją cyfrową. W trakcie konferencji naszą Katedrę reprezentowała dr Elżbieta Kubera, która wygłosiła referat pod tytułem "Image Processing for Improving Detection of Pollen Grains in Light Microscopy Images". Udział w konferencji był okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w rozwoju systemów informacyjnych, do ciekawych rozmów z naukowcami z Polski i z zagranicy oraz do nawiązania nowych znajomości. Jedną z konferencyjnych atrakcji była wycieczka statkiem z Sopotu na stare miasto w Gdańsku.
W dniach 2-4 lipca 2024 roku, w Hotelu Hilton w Warszawie, odbył się IV Kongres Statystyki Polskiej, w którym z ramienia KZMiI udział wzięły dr hab. Agnieszka Kubik-Komar, prof. UP oraz dr Monika Różańska-Boczula. Organizatorami wydarzenia były Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne. Jego szczególnym założeniem było wzmocnienie wielopłaszczyznowej współpracy GUS ze środowiskiem naukowym. Tegoroczna edycja Kongresu obejmowała wykłady i panele z uznanymi w kraju i za granicą prelegentami z różnych obszarów statystyki, takich jak analiza danych, modelowanie statystyczne, sztuczna inteligencja w statystyce i wiele więcej. To wyjątkowe wydarzenie było doskonałą okazją do nawiązania kontaktów z innymi profesjonalistami z branży statystyki oraz do wymiany doświadczeń z ekspertami międzynarodowymi.
W dniach 17-21 czerwca 2024 roku odbyło się w Toruniu VIII Symposium on Nonlinear Analysis zorganizowane przez Centrum Schaudera Badań Nieliniowych oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podczas sympozjum Medalem Schaudera został uhonorowany Profesor Thomas Bartsch z Uniwersytetu w Giessen za wybitne osiągnięcia w analizie nieliniowej i jej zastosowaniach. Specjalna Sesja Plenarna była poświęcona jubileuszowi 65. urodzin Profesora Wojciecha Kryszewskiego – długoletniego Dyrektora i Przewodniczącego Rady Naukowej Centrum. W sympozjum uczestniczył dr hab. Andrzej Wiśnicki wygłaszając referat pt. Asymptotic stability of Markov operators in metric spaces dotyczący zastosowań łańcuchów Markowa w teorii systemów uczących się. Konferencja była okazją do poszerzenia tematyki badawczej oraz nawiązania nowych kontaktów naukowych.
W dniach 9-15 czerwca 2024 roku odbyło się w Kościelisku Sześćdziesiąte Międzynarodowe Sympozjum Równań Funkcyjnych zorganizowane wspólnie przez Instytuty Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W niniejszym sympozjum uczestniczył dr Paweł A. Kluza, który wygłosił referat pt. "Inequalities for measures based on families of gamma divergences" dotyczący nierówności dla nowo zdefiniowanych operatorów entropii (dywergencji). W konferencji brali udział naukowcy z wielu krajów świata co było okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów.
Strona 1 z 18