Dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni wszedł w skład zespołu realizującego projekt "Zero heracleum" – „Ochrona bioróżnorodności obszarów transgranicznych Ukrainy i Polski przed inwazyjnymi populacjami barszczu (Heracleum)” PLUA.01.03-IP.01-0008/23 w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027.
Partnerami projektu są: Lwowska Izba Rolnicza (lider), Lwowski Narodowy Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. Stefana Gżyckiego, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Lubelska Izba Rolnicza. Budżet projektu: 1 676 036,47 EUR.
26 czerwca 2025 Monika Różańska-Boczula oraz Urszula Bronowicka-Mielniczuk uczestniczyły w webinarium Zacznij mówić językiem wykresów, czyli pierwsze kroki w ggplot2, gdzie w przystępny sposób pokazano jak krok po kroku tworzyć wizualizacje danych w R przy użyciu pakietu ggplot2. Organizatorem spotkania była firma StatSoft Polska.
W dniach 24-25 czerwca 2025 pracownicy naszej Katedry wzięli udział w seminarium i warsztatach pt. „Sztuczna inteligencja w edukacji uniwersyteckiej: nowe narzędzia, metody dydaktyczne i zagrożenia”. Szkolenie zorganizowane zostało przez Katedrę Zastosowań Matematyki i Statystyki UP w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Biometryczne i miało miejsce w Sandomierzu. Podczas warsztatów prowadzonych przez dr Małgorzatę Barańską-Guz koncentrowaliśmy się na rozwijaniu umiejętności asertywnej postawy oraz skutecznego rozwiązywania konfliktów w relacjach akademickich. Analizowaliśmy przyczyny napięć między studentami a wykładowcami i poznawaliśmy strategie komunikacyjne sprzyjające budowaniu współpracy opartej na wzajemnym szacunku. Dr Monika Różańska-Boczula przedstawiła nam możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w kontekście prawnym i badawczym, zwracając uwagę na obowiązujące regulacje oraz kwestie etyczne. Mieliśmy okazję zapoznać się z narzędziami takimi jak Gamma i NotebookLM, a także z detektorami AI wspierającymi procesy badawcze. W czasie zajęć z dr Elżbietą Kuberą poznaliśmy sposoby wykorzystania sztucznej inteligencji do automatyzacji i analizy danych pochodzących z zewnętrznych źródeł, co ułatwia dostęp do baz naukowych i repozytoriów. Dowiedzieliśmy się również, jak AI może wspierać przegląd literatury i wstępną ocenę prac naukowych, usprawniając procesy badawcze i oszczędzając cenny czas. Udział w seminarium i warsztatach był cenną szansą na poszerzenie kompetencji zawodowych i dzielenie się doświadczeniami, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na jakość pracy naszego Zespołu.
W dniu 15 czerwca 2025 r. w Zwierzyńcu dr Monika Różańska-Boczula, dr Urszula Bronowicka-Mielniczuk i dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni ukończyli branżowe szkolenie zawodowe pt. „Prawne aspekty dotyczące nowoczesnych technologii pomiarowych” zorganizowane przez Branżowe Centrum Umiejętności w Zwierzyńcu. Kurs obejmował łącznie 65 godzin zajęć prowadzonych w trybie online oraz stacjonarnym, łącząc wykłady teoretyczne z intensywnymi ćwiczeniami praktycznymi.
Ostatnie stacjonarne spotkanie, będące podsumowaniem całego cyklu szkoleniowego, odbyło się w dniach 13–15 czerwca 2025 r. i stanowiło okazję do praktycznego zastosowania nabytej wiedzy teoretycznej. W trakcie kursu uczestnicy zdobyli doświadczenie w planowaniu misji i nalotów dronami, pozyskiwaniu danych z wykorzystaniem różnych technologii teledetekcyjnych i fotogrametrycznych, ich przetwarzaniu w specjalistycznym oprogramowaniu geodezyjnym oraz przygotowywaniu finalnych opracowań geodezyjnych, takich jak: numeryczne modele terenu, modele 3D, ortofotoplany oraz ortofotomozaiki. Szkolenie zakończyło się egzaminem teoretycznym i praktycznym, którego pozytywne zaliczenie było warunkiem uzyskania certyfikatu. Certyfikaty zostały wręczone przez Prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich dr hab. inż Janusza Walo i dyrektora BCU mgr inż. Waldemara Gardiasza.
W dniach 9-12.06.2025 dr Dorota Domagała uczestniczyła w szkoleniu „Warsztat – programowanie w języku Python na poziomie średniozaawansowanym” prowadzonym przez Roberta Wasika. Szkolenie zostało zorganizowane przez Centrum Szkoleniowe COMARCH.
W dniach 4-6 czerwca 2025 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się konferencja naukowa pt. „Wyzwania współczesnego ogrodnictwa” połączona z Jubileuszem 55-lecia Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Celem Konferencji była wymiana poglądów, prezentacja najnowszych osiągnięć naukowych oraz dyskusja skoncentrowana wokół aktualnych wyzwań rozwoju ogrodnictwa w Polsce i na świecie, a także zwrócenie uwagi na znaczenie ogrodnictwa jako podstawowej gałęzi gospodarki, w sektorze sadownictwa, kwiaciarstwa, warzywnictwa i zielarstwa, architektury krajobrazu oraz kierunku kształcenia młodzieży w tym zakresie. Konferencja przyczyni się do wspierania rozwoju gospodarczego poprzez promowanie osiągnięć naukowych o istotnym znaczeniu dla praktyki. Podczas konferencji zaprezentowano 87 posterów oraz 45 referatów w 6 sesjach tematycznych. Naszą Katedrę reprezentowała dr hab. inż. Kamila Klimek, prof. UP, która wygłosiła referat pt. „Możliwość uzysku energetycznego biomasy pozyskanej z uprawy winorośli odmian grupy PIWI”.
Strona 1 z 24