Katedra Zastosowań Matematyki i Informatyki jest współorganizatorem warsztatów przeznaczonych dla finalistów III edycji wojewódzkiego konkursu ekologicznego Człowiek w Środowisku. W dniach 6-7 lutego pracownicy Katedry poprowadzą warsztaty zatytułowane Wykorzystanie analizy przestrzennej w monitoringu środowiskowym. Do grona organizatorów konkursu należy m.in. Katedra Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.
16 stycznia dr hab. Kamila Klimek, dr Monika Różańska-Boczula i dr Małgorzata Szczepanik uczestniczyły w webinarium Ustalanie optymalnej liczebności próby w badaniach biomedycznych. Organizatorem spotkania była firma StatSoft Polska.
Z żalem zawiadamiamy, że 18 grudnia 2024 roku zmarła Profesor Anna Bartkowiak, wybitna specjalistka w zakresie statystyki obliczeniowej i sieci neuronowych, wieloletni pracownik Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
W dniach 11-15 listopada 2024 r. dr hab. Agnieszka Kubik-Komar i dr Elżbieta Kubera z Katedry Zastosowań Matematyki i Informatyki odbyły szkolenie na Uniwersytecie w Antalyi (Turcja) w ramach wymiany międzynarodowej pracowników w programie Erasmus+ STT. Antalya Bilim University (ABU) to prywatna uczelnia o wysokim poziomie kształcenia, na której studiuje obecnie ponad 8400 studentów. Wszystkie zajęcia są prowadzone w języku angielskim, co czyni ABU szczególnie atrakcyjnym dla międzynarodowych studentów. Studenci ABU pochodzą z 74 krajów, co tworzy zróżnicowane środowisko kulturowe i sprzyja nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów. Kadra akademicka również jest międzynarodowa – nauczyciele reprezentują 19 krajów i prowadzą zajęcia oraz konsultacje w języku angielskim, co ułatwia komunikację. Kampus ABU jest usytuowany poza miastem i znajdują się w nim wszystkie niezbędne udogodnienia, takie jak stołówki dla studentów i pracowników, pokoje kawowe na każdym piętrze, biblioteka, boiska sportowe, kawiarnia, strefy wypoczynkowe i miejsca przeznaczone na inne aktywności, np. tenis stołowy czy szachy. Podczas wyjazdu Agnieszka Kubik-Komar i Elżbieta Kubera miały okazję obserwować działalność akademicką ABU oraz prowadzić rozmowy z pracownikami i dziekanem Wydziału Inżynierii i Nauk Przyrodniczych dotyczące organizacji zajęć oraz metod nauczania przedmiotów związanych z matematyką i informatyką. Przygotowały również materiał promocyjny – krótki film przedstawiający miasto Lublin oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, zachęcający studentów ABU do skorzystania z programu Erasmus+ oferowanego przez naszą uczelnię.
Nawiązane kontakty otwierają nowe perspektywy współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie a Antalya Bilim University, co może przyczynić się do wzmocnienia wymiany doświadczeń oraz wzajemnego rozwoju obu uczelni.
W dniach 31 października - 13 listopada 2024 roku dr hab. inż. Kamila Klimek uczestniczyła w badaniach naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Muğla Sıtkı Koçman w Fethiye, Turcja. Wyjazd został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu z programu mobilności zagranicznej, finansowanego w ramach „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”, będącego częścią strategii rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Głównym celem wyjazdu był udział w badaniach nad prozdrowotnymi i energetycznymi właściwościami orzecha laskowego, uprawianego w zróżnicowanych warunkach klimatycznych Polski i Turcji. Wyjazd pozwolił na poszerzenie wiedzy oraz zdobycie nowych umiejętności związanych z oceną właściwości fizykochemicznych materiałów roślinnych, wykorzystując nowoczesne techniki badawcze. Istotnym elementem wyjazdu było również zacieśnienie współpracy naukowej oraz prezentacja wyników badań, uwzględniająca zastosowanie zaawansowanych metod statystycznych w analizie biologicznie aktywnych materiałów roślinnych. Program umożliwił zdobycie cennych doświadczeń w pracy w wielokulturowym środowisku akademickim. Nadzór nad badaniami sprawował dr Ferah Yılmaz, pełniąc jednocześnie funkcję opiekuna naukowego.
W dniach 19–20 września 2024 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja 3rd Forum of Revolutions in Renewable Energy in 21st Century, która pierwotnie planowana była w Barcelonie (Hiszpania), jednak finalnie przeprowadzono ją w formie zdalnej. Współorganizatorem wydarzenia była Polytechnic University of Bari we Włoszech. W konferencji wzięła udział dr hab. Kamila Klimek prezentując referat pt. „Ash composition analysis from viticultures”. Spotkanie zgromadziło naukowców z Europy, Azji i Afryki, co stworzyło wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, pomysłów oraz nawiązania nowych kontaktów naukowych.
Strona 1 z 19