W dniach 17-21 czerwca 2024 roku odbyło się w To­ru­niu VIII Sym­po­sium on Non­li­near Ana­ly­sis zor­ga­ni­zo­wa­ne przez Cen­t­rum Schau­de­ra Ba­dań Nie­li­nio­wych oraz Wy­dział Ma­te­ma­ty­ki i In­for­ma­ty­ki Uni­wer­sy­te­tu Mi­ko­ła­ja Ko­per­ni­ka. Pod­czas sym­poz­jum Me­da­lem Schau­de­ra zos­tał uho­no­ro­wa­ny Pro­fe­sor Thomas Bartsch z Uni­wer­sy­te­tu w Gie­s­sen za wy­bit­ne osiąg­nię­cia w a­na­li­zie nie­li­nio­wej i jej zas­to­so­wa­niach. Spec­jal­na Se­s­ja Ple­nar­na była poś­wię­cona ju­bi­leu­szo­wi 65. uro­dzin Pro­fe­so­ra Woj­cie­cha Kry­szew­s­kie­go – dłu­go­let­nie­go Dy­rek­to­ra i Prze­wod­ni­czą­ce­go Ra­dy Nau­ko­wej Cen­t­rum. W sym­poz­jum u­czes­t­ni­czył dr hab. An­drzej Wiś­nic­ki wyg­ła­sza­jąc re­fe­rat pt. Asym­p­to­tic sta­bi­li­ty of Mar­kov o­pe­ra­tors in me­t­ric spa­ces do­ty­czą­cy zas­to­so­wań łań­cu­chów Mar­ko­wa w teo­rii sys­te­mów u­czą­cych się. Kon­fe­ren­c­ja by­ła o­kaz­ją do po­sze­rze­nia te­ma­ty­ki ba­daw­czej oraz na­wią­za­nia no­wych kon­tak­tów na­u­ko­wych.

W dniach 9-15 czerwca 2024 roku odbyło się w Koś­cie­lis­ku Sześć­dzie­sią­te Mię­dzy­na­ro­do­we Sym­poz­jum Rów­nań Fun­k­cyj­nych zor­ga­ni­zo­wa­ne wspól­nie przez In­sty­tu­ty Ma­te­ma­ty­ki Uni­wer­sy­te­tu Śląs­kie­go w Ka­to­wi­cach oraz Uni­wer­sy­te­tu im. Ko­mis­ji Edu­kac­ji Na­ro­do­wej w Kra­ko­wie. W ni­niej­szym sym­poz­jum uczes­t­ni­czył dr Pa­weł A. Klu­za, który wyg­ło­sił re­fe­rat pt. "Ine­qua­li­ties for mea­su­res ba­sed on fa­mi­lies of gam­ma di­ver­gen­ces" do­ty­czą­cy nie­rów­noś­ci dla no­wo zde­fi­nio­wa­nych ope­ra­to­rów ent­ro­pii (dy­wer­gen­c­ji). W kon­fe­ren­c­ji bra­li udział nau­kow­cy z wie­lu kra­jów świa­ta co by­ło okaz­ją do wy­mia­ny doś­wiad­czeń i po­mys­łów.

W dniach 12-13 czerwca 2024 roku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbył się IV Samorządowy Kongres Trójmorza połączony z Forum Gospodarczym.  Uczestniczyli w nim przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 13 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który był obecny podczas 2 dnia kongresu.

Agenda kongresu obejmowała panele dyskusyjne z zakresu bezpieczeństwa regionu, energetyki, biznesu, czy zastosowań sztucznej inteligencji. Jednym z prelegentów panelu zatytułowanego Lubelska Unia Cyfrowa – sztuczna inteligencja i rozwiązania cyfrowe w praktyce był nasz pracownik dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni. Zakres panelu dotyczył wymiany doświadczeń i dobrych praktyk przedstawicieli jednostek naukowo-badawczych i otoczenia społeczno - gospodarczego w zakresie rozwijania i wykorzystania sztucznej inteligencji w naukach o zdrowiu, żywieniu i naukach technicznych ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań w zakresie poprawy kondycji i zdrowia społeczeństwa. Ważnym elementem debaty było omówienie trendów związanych z zastosowaniem sztucznej inteligencji i rozwiązań cyfrowych oraz identyfikacja wyzwań wynikających z coraz szerszego jej wykorzystania.

Zobacz też relacje: Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Dziennik Wschodni (dzień 1), Dziennik Wschodni (dzień 2), Kurier Lubelski

Fot. Olga Matosiuk / Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Z radością in­for­mu­je­my, że do składu Ra­dy Dys­cyp­li­ny In­ży­nie­ria Śro­do­wis­ka, Gór­nic­t­wo i Ener­ge­ty­ka na ka­den­c­ję 2024-2028 zos­ta­li wyb­ra­ni pra­cow­ni­cy na­szej ka­te­dry: Ur­szu­la Bro­no­wic­ka­-Miel­ni­czuk, Do­ro­ta Do­ma­ga­ła, Mo­ni­ka Ró­żań­s­ka­-­Bo­czu­la oraz An­drzej Boch­niak. Natomiast do składu Rady Dyscypliny Inżynieria Mechaniczna na kadencję 2024-2028 wybrany został Szymon Ignaciuk.

Ży­czy­my na­szym przed­sta­wicie­lom nie­us­ta­ją­cej sa­tys­fak­c­ji z re­a­li­zo­wa­nych za­dań, suk­ce­sów i wyt­r­wa­łoś­ci w dzia­ła­niu na rzecz roz­wo­ju spo­łecz­noś­ci aka­de­mic­kiej.

W dniach 20-24 maja 2024 roku dr hab. Kamila Klimek, prof. uczel­ni UP w Lub­li­nie, w ramach prog­ra­mu STA Eras­mus+, uczes­t­ni­czy­ła w war­sz­ta­tach "Metody Sta­tys­tycz­ne w Ba­da­niach Rol­ni­czych", podczas których prze­pro­wa­dzi­ła za­ję­cia dy­dak­tycz­ne na UNI­WER­SY­TE­CIE MUĞLA SITKI KOÇMAN w Tur­c­ji. Warsz­ta­ty zostały zor­ga­ni­zo­wa­ne przez dzie­ka­na Wy­dzia­łu Rol­ni­cze­go oraz Wy­dzia­łu Och­ro­ny Roś­lin w Fethiye, Pana Pro­fe­so­ra Şabana Kordali. Stu­den­ci pod­czas war­szta­tów za­poz­na­li się z prak­tycz­nym wy­ko­rzys­ta­niem wy­bra­nych metod sta­tys­tycz­nych w ba­da­niach rol­ni­czych. Oprócz zajęć dy­dak­tycz­nych, dr hab. Klimek spot­ka­ła się z pra­cow­ni­kami ka­ted­ry. Pod­czas tego spot­ka­nia omó­wio­no róż­no­rod­ność sys­te­mów na­u­czan­ia na obu uni­wer­sy­te­tach.

W dniach 14-17 maja 2024 roku dr hab. Agnieszka Kubik-Komar, prof. uczelni, dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni, dr Urszula Bronowicka-Mielniczuk oraz dr Monika Różańska-Boczula uczestniczyli w międzynarodowej konferencji 4th International Scientific Conference On Ecological And Environmental Engineering, która odbyła się w miejscowości Beja w Portugalii. W konferencji udział wzięło ponad 120 uczestników z 18 krajów. Głównymi tematami były zagadnienia związane z naukami o środowisku, takimi jak technologia wodno-ściekowa, gospodarka wodno-ściekowa, ocena ryzyka środowiskowego, energia odnawialna, zrównoważony rozwój i gospodarka o obiegu zamkniętym, zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne, geoinformacja i teleinformatyka oraz inżynieria środowiska 4.0. Nasi pracownicy wygłosili referaty prezentujące zastosowanie narzędzi matematycznych i statystycznych użytecznych do analizy wymienionych zagadnień. Dr hab. Andrzej Bochniak aktywnie pomagał też w sprawach organizacyjnych, wszedł w skład komitetu naukowego oraz poprowadził sesję zatytułowaną Geoinformation and Remote Sensing.

W trakcie konferencji odbyły się także dwie wizyty techniczne do: oczyszczalni wody i ścieków – Águas do Alentejo, Beja oraz plantacji Herdade da Figueirinha, gdzie uczestnicy zapoznali się ze zrównoważoną produkcją wina i oliwy z oliwek. Oprócz zagadnień naukowych konferencja była także okazją do poznania historii, tradycji i zabytków Bejy oraz Lisbony.

Zobacz również relację: UP Lublin