25 kwietnia 2023, w gronie obecnych oraz dawnych pracowników Katedry Zas­to­so­wań Ma­te­ma­ty­ki i In­for­ma­ty­ki, uczciliśmy jubileusz 90-lecia urodzin Pa­na prof. dr. hab. Ed­war­da Niedokosa. Były podziękowania, życzenia, kwiaty, upo­min­ki, okolicznościowy tort, oglądanie zdjęć, wspominaliśmy różne aspekty ak­tyw­noś­ci naukowej, dy­dak­tycz­nej oraz organizacyjnej Profesora.

Pan Profesor związany był z KZMI przez 47 lat, od czasu, gdy ukończył studia ma­te­ma­tycz­ne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Swoją pracę dok­tor­s­ką poświęcił modelom matematycznym układów z rozszczepionymi jed­nos­t­kami. Zajmował się także problemem brakujących obserwacji w powszechnie sto­so­wa­nych układach eksperymentalnych oraz estymacji komponentów wa­rian­cyj­nych w modelach nie­or­to­go­nal­nych losowych i mieszanych, opartych na klasyfikacji krzyżowej, hie­rar­chicz­nej i kombinacji tych klasyfikacji. Wyniki dotyczące tego drugiego zawarł w pracy habilitacyjnej, na podstawie której uzyskał, w roku 1973, stopień doktora ha­bi­li­to­wa­ne­go nauk matematycznych w zakresie statystyki matematycznej. W 1990 roku uzyskał nominację na profesora nadzwyczajnego Akademii Rolniczej w Lublinie, a trzy lata później odebrał w Belwederze, z rąk ówczesnego Prezydenta Polski Lecha Wałęsy, nominację na profesora nauk rolniczych. Wyniki swoich badań naukowych publikował w czasopismach naukowych oraz prezentował na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych (m.in. w Tuluzie, 1982; Hamilton, 1994; Cape Town, 1998; Berkeley, 2000). W 1997 roku odbył staż zagraniczny w Wageningen w Holandii. Był pro­mo­to­rem jednej i recenzentem dwunastu prac doktorskich oraz jednej pracy ha­bi­li­ta­cyj­nej.
Oprócz sukcesów naukowych ma także liczące się osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Prowadził wykłady i ćwiczenia z matematyki, statystyki matematycznej i doś­wiad­czal­nic­t­wa na naszej uczelni, przez wiele lat także wykłady na kursach zas­to­so­wań ma­te­ma­ty­ki, organizowanych przez Instytut Ma­te­ma­tycz­ny PAN w War­sza­wie. Jest współ­auto­rem jednego oraz autorem dwóch podręczników aka­de­mic­kich z dziedziny sta­tys­ty­ki, za które otrzymał dwie nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Był wysoko ceniony przez studentów, czego dowodem był nadany Mu w roku 1977 tytuł Homo Didacticus.
Był członkiem senatu AR oraz komisji senackich: bibliotecznej, inwentarzowej, bhp, wyborczej. Należał do Polskiego To­wa­rzys­t­wa Matematycznego, w latach 1995-1998 pełnił funkcję prezesa jego lubelskiego oddziału oraz do Międzynarodowego Towarzystwa Biometrycznego, w którym był człon­kiem rady. Przez kilka kadencji był członkiem Komisji Statystycznej Komitetu Matematycznego PAN.
Za swoją pracę naukowo-dydaktyczną został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od czasu przejścia na emeryturę w roku 2003, Profesor nadal uczestniczy w życiu naukowym katedry biorąc udział w seminariach katedralnych, na których chętnie dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie zapominajmy także, że Profesor wydatnie przyczynił się do zwiększenia księgozbioru biblioteki naszej katedry.

Z okazji urodzin gratulujemy dostojnemu Jubilatowi dotychczasowych osiągnięć, życząc niezawodnego zdrowia, nieustającej pogody ducha, spokoju i szczęścia. Wszystkiego najlepszego Panie Profesorze!

fot. Andrzej Bochniak