W dniach 4-12 grudnia 2023 roku dr hab. inż. Kamila Klimek oraz mgr inż. Anna Bor­kow­s­ka wzięły udział w wyjeździe szkoleniowym w ramach programu Erasmus + STT w Hiszpanii. Szkolenie odbyło się w placówce firmy Monliz Es­pa­nia S.L.U., która wraz z firmami ARDO i CROP'S tworzą grupę pro­du­cen­c­ką będącą światowym liderem w przet­wór­s­twie warzyw, owoców i ziół głęboko zam­ro­żo­nych.
W ramach szkolenia zaprezentowano hale z liniami pro­duk­cyj­ny­mi, la­bo­ra­to­ria oraz pra­cow­nie tech­no­lo­gicz­ne zwią­za­ne z produkcją i bez­pie­czeń­s­t­wem żywności. Przed­sta­wio­no pro­cedury bhp obowiązujące na terenie zakładu i ogólne zasady związane z transportem towarów. Nas­tę­p­nie za­pre­zen­to­wa­no moż­liwości wy­ko­rzys­ta­nia drona i programów kom­pu­te­rowych w celu mo­ni­to­ro­wa­nia upraw polowych, a także omówiono działanie zin­teg­ro­wa­nego systemu nawadniania pól. W trakcie szkolenia poruszano także tematy związane z al­ter­na­tyw­nymi źródłami energii, za­gos­po­da­ro­wa­nia odpadów i biomasy po­pro­duk­cyj­nej czy redukcji za­nie­czysz­czeń śro­do­wis­ka.
Wyjazd szkoleniowy był doskonałą okazją do rozwinięcia umiejętności językowych i kom­pe­ten­c­ji mię­dzy­kul­tu­ro­wych, a sama mobilność zaowocowała nowymi kontaktami.