W dniach 3–6 lutego 2025 roku w Za­ko­pa­nem, w Cen­t­rum Kon­fe­ren­cyj­no­-­Rek­re­a­cyj­nym GEO­VI­TA, od­by­ła się XXXI Kon­fe­ren­c­ja Na­u­ko­wa „Pos­tęp Na­u­ko­wo­-­Tech­nicz­ny i Or­ga­ni­za­cyj­ny w Rol­nic­t­wie”, zor­ga­ni­zo­wa­na przez Pol­s­kie To­wa­rzys­t­wo In­ży­nie­rii Rol­ni­czej (PTIR) we współ­pra­cy z Ka­ted­rą In­ży­nie­rii Bio­pro­ce­sów, E­ner­ge­ty­ki i Au­to­ma­ty­zac­ji oraz Ka­ted­rą In­ży­nie­rii Pro­duk­c­ji, Lo­gis­ty­ki i In­for­ma­ty­ki Sto­so­wa­nej Uni­wer­sy­te­tu Rol­ni­cze­go im. H. Koł­łą­ta­ja w Kra­ko­wie.
Podczas kon­fe­ren­c­ji zap­re­zen­to­wa­no 27 re­fe­ra­tów oraz 31 pos­te­rów mul­ti­me­dial­nych. U­czes­t­ni­cy wzię­li u­dział w 11 wyk­ła­dach, 2 „spot­ka­niach z prak­ty­ką” oraz cer­ty­fi­ko­wa­nych war­szta­tach nau­ko­wych do­ty­czą­cych „Edu­kac­ji w erze sztucz­nej in­te­li­gen­c­ji”. Po pre­zen­tac­jach od­by­ły się o­ży­wio­ne dys­kus­je pa­ne­lo­we oraz ses­je py­tań i od­po­wie­dzi, w których uczes­t­ni­cy mie­li moż­li­wość pog­łę­bie­nia wie­dzy oraz wy­mia­ny doś­wiad­czeń.
Naszą Katedrę rep­re­zen­to­wa­li dr hab. inż. Ka­mi­la Kli­mek, dr hab. Woj­ciech Przys­tu­pa oraz mgr inż. An­na Bor­kow­s­ka, któ­rzy wyg­ło­si­li re­fe­ra­ty pt. „A­na­li­za po­rów­naw­cza szy­pu­łek oraz wy­t­ło­ków wi­no­roś­li od­mian gru­py PIWI pod wzglę­dem po­ten­c­ja­łu e­ner­ge­tycz­ne­go”, „Sta­tys­ty­czna a­na­li­za wyt­rzy­ma­łoś­ci me­cha­nicz­nej gra­nul na­wo­zów mi­ne­ral­nych” oraz „Bio­ma­sa od­pa­do­wa o­rze­cha las­ko­we­go ja­ko su­ro­wiec e­ner­ge­tycz­ny – po­rów­na­nie łu­pin i pę­dów”.
Kon­fe­ren­c­ja sta­no­wiła dos­ko­na­łą plat­for­mę do dys­kus­ji na te­mat ak­tual­nych pos­tę­pów i klu­czo­wych wyz­wań za­rów­no w dzie­dzi­nie rol­nic­t­wa jak i obszarach zwią­za­nych z in­ży­nie­rią śro­do­wis­ka, od­na­wial­nymi źród­ła­mi ener­gii, no­wo­czes­ny­mi tech­no­lo­gia­mi pro­duk­c­ji oraz zas­to­so­wa­niem sztucz­nej in­te­li­gen­c­ji w nau­ce i prze­myś­le. Dzię­ki ot­war­tej at­mo­sfe­rze i in­spi­ru­ją­cym roz­mo­wom, wy­da­rze­nie sprzy­ja­ło o­woc­nej wy­mia­nie doś­wiad­czeń, u­moż­li­wi­ło wzmoc­nie­nie re­lac­ji na­u­ko­wych oraz stwo­rzy­ło wyś­mie­ni­tą o­kaz­ję do na­wią­za­nia li­cz­nych inter­dys­cyp­li­nar­nych kon­tak­tów. Zwień­cze­niem dru­gie­go dnia był u­ro­czys­ty ban­kiet, któ­ry wraz z to­wa­rzy­szą­cą op­ra­wą mu­zycz­ną stwo­rzył zna­ko­mi­tą spo­sob­ność do in­teg­rac­ji i swo­bod­nych roz­mów.