10 czerwca 2022 roku w Dworku na Felinie uroczyście obchodziliśmy jubileusz 70-lecia powstania Katedry Zastosowań Matematyki i Informatyki. Obchody połączone były z sesją naukową pt. "Zastosowanie metod statystycznych w naukach rolniczych i przyrodniczych". W wydarzeniu uczestniczyli obecni oraz byli pracownicy Katedry, zaproszeni goście z innych ośrodków naukowych w kraju, a także przedstawiciele władz rektorskich Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i dziekańskich Wydziału Inżynierii Produkcji, którzy złożyli pracownikom Katedry gratulacje z okazji jubileuszu i życzyli im dalszych sukcesów. Władze rektorskie reprezentował prorektor ds. kadr, prof. dr hab. inż. Andrzej Marczuk, a w imieniu dziekana adres gratulacyjny odczytał prodziekan - dr hab. inż. Andrzej Mazur, prof. uczelni.

Zdjęcie 70-lecie KZMI

Po przywitaniu pracowników i gości kierownik Katedry, dr hab. Agnieszka Kubik-Komar, prof. uczelni, przedstawiła historię Katedry i jej wkład w badania naukowe i rozwój dydaktyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie i w kraju. Następnie prof. dr hab. Zofia Hanusz i dr Jacek Mielniczuk przedstawili referaty, w których wspomnieli sylwetki dwóch wybitnych postaci w rozwoju Katedry: prof. dr. Wiktora Oktaby oraz prof. dr. hab. Tadeusza Przybysza.

Po przerwie kawowej w ramach sesji naukowej referaty wygłosili:

• dr hab. Małgorzata Graczyk, prof. uczelni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (tytuł referatu: Układy wagowe w doświadczalnictwie rolniczym: teoria i zastosowania),
  • dr Agnieszka Kamińska z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie (Zastosowanie teledetekcji i statystyki w monitorowaniu dynamiki drzewostanów),
  • dr Urszula Bronowicka-Mielniczuk z naszej Katedry (Porównanie metod geostatystycznych w ocenie zmienności przestrzennej wybranych właściwości gleby)
  • dr hab. Dariusz Załuski, prof. uczelni z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Przyczyny i skutki analizy przeżywalności roślin wieloletnich w rolniczych doświadczeniach polowych).

Po sesji w trakcie uroczystego obiadu uczestnicy jubileuszu mieli okazję powspominać ciekawe wydarzenia z historii funkcjonowania Katedry.

Galeria zdjęć:

Fot. KZMI & Maciej Niedziółka / DRiP