WSPOMNIENIE

 

Ś.P. Wiktor Oktaba

Profesor matematyki

16.04.1920 r. - 6.09.2009 r.

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

Prof. Wiktor Oktaba

 

W roku 2020 przypada 100. rocznica urodzin Naszego Profesora Wiktora Oktaby, twórcy i wieloletniego kierownika Katedry Zastosowań Matematyki i Informatyki, a także Ośrodka Informatyki. Z tej okazji chcemy przypomnieć Profesora tym, którzy Go znali oraz przedstawić tym, którzy Go poznać nie zdążyli

Działalność naukowa Profesora związana była z lubelskim ośrodkiem naukowym, najpierw z UMCS (1945-1955) a później Wyższą Szkoła Rolniczą, od 1972 – Akademią Rolniczą, a od 2008 – Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Prowadził zajęcia z matematyki, statystyki matematycznej na Naszej Uczelni, ale także na Politechnice Lubelskiej (dawniej WSI), Akademii Medycznej oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę naukową Profesor rozpoczął już w 1945 r., kiedy jako student drugiego roku został asystentem profesora Mieczysława Biernackiego w Katedrze Matematyki UMCS. Ważną rolę w kształtowaniu zainteresowań Profesora odegrał profesor Mikołaj Olekiewicz. Zainteresowania te od początku zmierzały w kierunku statystyki matematycznej. W roku akademickim 1959/1960 Profesor wyjechał, jako stypendysta Fundacji Rockefellera, na staż naukowy do Ames w Iowa State University. Spotkał tam światowej miary uczonych, twórców statystycznych modeli liniowych i układów eksperymentalnych: O. Kempthorna, B.V. Shaha, T.A. Bancrofta, G. Zyskinda, J.N.K. Rao oraz D. Hartleya.

WSPOMNIENIE

 

Prof. dr hab. Tadeusz Przybysz
(1929-2007)

Nie umierają Ci,
co pozostają w sercach żywych.

 
Prof. T. Przybysz

 

W dniu 21 listopada 2007 r. odszedł od nas na zawsze prof. dr hab. Tadeusz Przybysz, wysokiej klasy specjalista z dziedziny teorii eksperymentu i biometrii znany szerokiemu gronu młodzieży i pracowników naukowych, zarówno teoretyków jak i stosujących metody statystyczne w praktyce.

Droga życiowa Profesora nie była łatwa. Urodził się 24 grudnia 1929 roku w Mirczu w rodzinie chłopskiej. Lata wczesne Jego młodości zostały brutalnie zakłócone przez wybuch drugiej wojny światowej. W 1943 roku wraz z rodziną został wysiedlony do obozu koncentracyjnego w Zamościu i przebywał w obozie dla Dzieci Zamojszczyzny, czego ślady odbijały się przez lata na jego zdrowiu.

Nigdy jednak nie poddawał się i po zakończeniu wojny zdobywał kolejne etapy wykształcenia, a były to Gimnazjum i Liceum im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Zamościu o profilu matematyczno-fizycznym, studia matematyczne pierwszego stopnia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i dwuletnie magisterskie studia na Uniwersytecie Warszawskim u znanego prof. marka Fisza w zakresie zastosowań statystycznych. Ponadto, już pracując, skończył inżynierskie studia rolnicze w Wyższej Szkole Rolniczej w Lublinie.